Kodujże!

blog krakoskiego programisty

JVM Garbage Collector. Wprowadzenie.

W ramach pierwszego technicznego wpisu postanowiłem zagłębić się w temat Garbage Collectorów. Praktycznie każdy programista pracujący z technologiami stworzonymi w oparciu o JVM słyszał o GC – że jest to mechanizm, który pracuje w tle, sprząta po nas, i… to w zasadzie tyle. Oczywiście mocno to uogólniam, ale prawdą jest, że jest to rodzaj specjalistycznej wiedzy, niewymaganej w przypadku większości stanowisk developerskich. Nie znaczy to oczywiście, że znajomość pracy GC jest nieprzydatna. Wręcz przeciwnie! Jest kluczowa, jeżeli chcemy „podkręcić” działanie aplikacji.

Post ten jest tylko wprowadzeniem do tematu. Różne algorytmy działania „odśmiecacza pamięci” (czy tylko mnie gryzie ta polska nazwa? :)) postaram się opisać w osobnych wpisach.

1. JVM Garbage Collector. Wprowadzenie.
2. Algorytmy GC. Serial, Parallel, CMS

Czym jest Garbage Collector?

Garbage Collector to program, którego głównym zadaniem jest usuwanie z pamięci nieużywanych obiektów. Gdyby nie jego działanie, sterta, na którą trafiają nowo tworzone obiekty, szybko by się zapełniała i tym samym uniemożliwiała dalsze funkcjonowanie aplikacji. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego problemu, a wystaczy zerknąć na pierwszy lepszy przykład.

BigDecimal jest immutable, w związku z czym wszelkie operacje arytmetyczne związane z tą klasą zwracają jako rezultat działania nowe obiekty. Powyższa metoda wywołana dla listy tysiąca elementów dołoży do sterty (za sprawą metody add) co najmniej tyle samo nowych instancji BigDecimal. Gdyby nie Garbage Collector, powtarzające się wykonania sum zapchałyby w końcu przestrzeń adresową programu i zakończyły jego działanie z wypisanym na konsoli  OutOfMemoryError.

Zasada działania

Różne implementacje maszyny wirtualnej Javy stosują różne podejście w kwestii automatycznego zarządzania pamięcią. Opis działania zamieszczony poniżej dotyczy HotSpot JVM, czyli maszyny wirtualnej dostarczanej przez firmę Oracle. Wybór tej implementacji podyktowany jest tym, że jest ona po prostu najpopularniejsza.

HotSpot oferuje cztery algorytmy GC: SerialParallelCMS (Concurrent Mark-Sweep)Garbage First (G1). Szczegóły implementacyjne każdego z nich opiszę w późniejszych wpisach. Póki co jednak spojrzymy na nie z dalszej perspektywy, ponieważ o ile pomiędzy poszczególnymi algorytmami istnieją poważne różnice, tak wszystkie z nich działają według podobnego schematu.

W pierwszym kroku Garbage Collector znajduje wszystkie żywe obiekty. W drugim usuwa pozostałe i ewentualnie reorganizuje pamięć programu, aby uniknąć problemu fragmentacji.

Problem fragmentacji

Zanim przyjrzymy się z bliska procesom znajdowania i usuwania obiektów, zatrzymajmy się na chwilę przy problemie fragmentacji.

W miarę tworzenia nowych obiektów zabieramy coraz więcej miejsca ze sterty. Pamięć alokowana jest w sposób ciągły i, tuż przed wkroczeniem do akcji Garbage Collectora, wygląda jak na obrazku poniżej.

JVM Garbage Collector - Sterta przed czyszczeniem przez GC

Gdyby GC nie przejmował się fragmentacją i zakończył swoją pracę po zwolnieniu pamięci, to mogłoby się okazać, że struktura sterty jest mocno „podziurawiona”.

JVM Garbage Collector - Sterta po czyszczeniu przez GC

Jest to bardzo zła sytuacja z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, kiedy tworzymy nowy obiekt, to JVM spędza więcej czasu na szukaniu odpowiedniego obszaru do alokacji. Po drugie, może być tak, że żaden z wolnych bloków nie jest na tyle duży, by ten obiekt zmieścić.

Szukanie żywych obiektów

Garbage Collector Roots to obiekty osiągalne spoza sterty, czyli takie, do których możemy odwołać się w sposób bezpośredni, a nie tylko poprzez łańcuch referencji.

W powyższym przykładzie  user  traktowany jest jako GC Root, ale  user.creationDate  już nie, ponieważ aby użyć tego obiektu potrzebujemy referencji do  usera .

Kiedy JVM uzna, że należy wykonać cykl GC, to w ramach szukania żywych obiektów najpierw zdefinuje listę takich GC Roots, a następnie przeszuka zakorzenione w nich drzewa referencji i zaznaczy wszystkie napotkane obiekty jako osiągalne. Te, których w tym czasie nie oznaczy, zostaną w późniejszym etapie usunięte ze sterty.

JVM Garbage Collector - GC Roots

GC Roots to na przykład zmienne lokalne i parametry metody wykonywanej w momencie uruchomienia Garbage Collectora, aktywne wątki, zmienne statyczne załadowanych klas (oczywiście pod warunkiem, że ich classloadery same w sobie są osiągalne), zasoby JNI.

Generacje

Gdyby GC miał za każdym razem przeglądać w ten sposób wszystkie zaalokowane obiekty, to czas spędzony przez niego na wykonywaniu odśmiecania miałby poważny wpływ na wydajność aplikacji. Aby zaradzić temu problemowi, twórcy JVM w trakcie projektowania struktury sterty wzięli pod uwagę prostą obserwację, że większość obiektów zaraz po utworzeniu jest niepotrzebna (przykład z początku tego wpisu dotyczący instancji klasy BigDecimal dobrze to obrazuje) i zdecydowali się podzielić ją na obszary zwane generacjami.

JVM Garbage Collector - Generacje

Young Generation to obszar, w którym żyją nowe obiekty. Dzieli się na trzy strefy: edensurvivor one, oraz survivor two. Kiedy tworzymy nowy obiekt, pamięć przeznaczona dla niego alokowana jest w strefie eden. Wraz z działaniem aplikacji strefa ta zapełnia się coraz bardziej, aż w końcu jest w niej na tyle mało miejsca, że do akcji wkracza Garbage Collector. Garbage Collector przeprowadza marking edenu i przenosi do survivor one żywe obiekty, jednocześnie odrzucając te nieosiągalne. Cykl zaczyna się od nowa, z tą różnicą, że GC analizuje teraz również strefę survivor one, a na koniec przenosi wszystkie żywe obiekty do survivor two. W każdej następnej iteracji role stref survivor się odwracają. Takie podejście rozwiązuje problem fragmentacji, ponieważ eden nieustannie ulega całkowitemu czyszczeniu.

Obiekty ze stref survivor, które przetrwały w nich wystarczająco długo, przenoszone są do obszaru nazwanego Old Generation. Jest on znacznie większy w porównaniu do Young Generation*, dlatego też GC odbywa się w nim rzadziej. Old Generation nie podlega takiemu samemu podziałowi na strefy jak Young Generation, a sposób jego czyszczenia zależy od implementacji Garbage Collectora.

Procesy czyszczenia generacji YoungOld nazywają się odpowiednio Minor GCMajor GC.

Usuwanie nieosiągalnych obiektów

Istnieją trzy główe strategie dotyczące usuwania nieosiągalnych obiektów. Możemy:

 • oznaczyć zajmowane przez nie obszary pamięci jako wolne do alokacji,
 • zrobić to, co wyżej i dodatkowo przesunąć żywe obiekty w powstałe wolne miejsca, aby uniknąć problemu fragmentacji,
 • skopiować wszystkie żywe obiekty do nowego obszaru pamięci.

Przykład implementacyjny ostatniej strategii został przedstawiony przy okazji definiowania czym jest Young Generation. Prawie wszystkie algorytmy przeprowadzają w ten sposób Minor GC. Major GC natomiast zależy od konkretnej wersji algorytmu.

Podsumowanie

Jest to koniec części wprowadzającej do tematu Garbage Collectorów. O ile pomiędzy poszczególnymi algorytmami GC istnieją poważne różnice, tak opisane tutaj zagadnienia stanowią swoistego rodzaju fundament ich działania. W późniejszych wpisach postaram się szczegółowiej opisać te algorytmy, a tymczasem wszystkich zainteresowanych tematem zachęcam do lektury poniższych źródeł. 🙂

 

* Jak zauważył w komentarzu Bartek Kowalczyk, dzięki tzw. Adaptive Size Policy rozmiary generacji mogą się zmieniać w zależności od potrzeb aplikacji.

3 Comments

 1. Cieszę się, że są jeszcze „ręczne” sposoby zarządzania pamięcią takie jak np. ARC 🙂

 2. Spoko wpis, fajnie że ktoś interesuje i promuje temat,

  miałbym kilka uwag (może hintów)

  1.
  Generalnie nie pisałbym że obiekty są usuwane, dużą siłą garbage-collectorów jest fakt, że interesuje go tylko super szybkie zablokowanie pamięci w TLABie 🙂

  2.
  „Jest on znacznie większy w porównaniu do Young Generation” – Old gen nie musi być wcale większy.
  Nawet adaptive size policy w pewnym momencie może się kapnąć że np: 90% pamięci powinno zostać zablokowane dla Younga bo do Olda nic nie trafia ( i to jest super ! bo young gen jest super tani).

  3.
  „Gdyby GC miał za każdym razem przeglądać w ten sposób wszystkie zaalokowane obiekty, to czas spędzony przez niego na wykonywaniu odśmiecania miałby poważny wpływ na wydajność aplikacji.”
  Z kontekstu zrozumiałem że nie interesują go obiektu w Old-genie, tak jednak (do końca) nie jest 🙂 bo nadal interesują go obiekty w old-genie, jednak są one czytane po przejściu filtra w postaci card-table 🙂

  Czekam na następny wpis 🙂

  P.S możesz się zapisać do http://jvm-bloggers.com/

  • Maciej Marczak

   Maj 22, 2018 at 8:36 pm

   Hej,

   Przede wszystkim – dzięki za wartościowe hinty!

   TLAB i card-table wydały mi się zbyt szczegółowymi zagadnieniami jak na post wprowadzający do GC, więc postanowiłem je pominąć i trochę uprościć opis. Nie zmienia to jednak faktu, że masz rację. 🙂
   Informację o Adaptive Size Policy natomiast pozwoliłem sobie dorzucić na koniec wpisu.

   Pozdrawiam,
   Maciej M.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2019 Kodujże!

Theme by Anders NorenUp ↑